Yaz aylarında maske takarken nelere dikkat etmeli? Hangi maske türleri daha sağlıklı?

Corona virüsü salgınına karşı koruyucu silahlardan en önemlisi maske… Ancak maskeler doğru kullanılmadığında bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor ve koruyuculuğunu kaybediyor. Konu ile ilgili bilgiler veren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftahar Köksal, yaz aylarında maske kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara değindi ve maske çeşitleri ile ilgili bilgiler verdi. Peki maskenin kalitesi nasıl anlaşılır?

“Covid-19’da bulaşma solunum sekresyonları ile burun akıntısı, hapşırma ve öksürmeyle virüs bulunan damlacıkların etrafa yayılmasıyla meydana gelmektedir. Maske bu damlacıkların etrafa yayılmasında önemli bir bariyer görevi görmektedir. Yine de tek başına maske kullanılması, COVID-19’a karşı yeterli düzeyde koruma sağlamak için yeterli değildir.” uyarısı yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İftahar Köksal, maskenin esas görevinin hasta kişinin hastalığı bulaştırmasını engellemeye yardımcı olacak önlemlerden biri olduğunu vurguladı.

Etkili bir korunmanın maskenin yanında sosyal mesafe ve el hijyeni ile mümkün olabileceğibi belirten Prof. Dr. Köksal, masekelerin koruyuculuk özelliklerini şöyle anlattı:
Maskenin koruyuculuğu maskenin cinsine göre ve kişinin davranış biçimine göre değişmektedir. N95 maskelerde bu oran yüzde 97’ye kadar çıkmaktadır. Ancak N95 maskeler sadece hastanelerde özel durumlarda kullanılması gereken maskelerdir. Cerrahi maske olarak bilinen maskelerin koruyuculuğu, çalışmalar incelendiğinde yüzde 35 ila yüzde 77 arasında değişmektedir. Her iki tarafın maske takması ile bu oran biraz daha artabilir.

MASKE TAKILMASININ ZORUNLU OLDUĞU DURUMLAR

Pandemi devam ettiği sürece maske takmanın zorunlu olduğunu belirten Prof. Dr. Köksal, açık havada, kimsenin olmadığı ortamlarda veya kalabalık olmayan ve diğer kişilerle en az 1 metre mesafe sağlanabiliyorsa maske takmanın zorunlu olmadığını belirtti. Prof. Dr. Köksal maskenin mutlaka takılması gereken durumları ise şu şekilde sıraladı;
-Sağlıklıysanız ve COVID-19 enfeksiyonu şüphesi olan bir kişiyle ilgileniyorsanız,
– Öksürük veya hapşırık gibi durumlara sahipseniz,
-Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız,
– Market, AVM, eczane veya hastane gibi ortak alanlarda iseniz kesinlikle maske takmalısınız.
– Dışarı maske takmadan çıkmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir